Umowa pomiędzy modelką i agencją

Umowa pomiędzy modelką i agencją 

Umowa pomiędzy agencją-matką (np. Avant Models) a modelką podpisywana jest najczęściej na kilka lat z możliwością automatycznego przedłużenia. Przez cały czas trwania umowy agencja ma obowiązek wyszukiwania zleceń dla modelki, opieki nad nią, kierowania jej karierą i doradzania jej między innymi w sprawach wyglądu, diety i pielęgnacji ciała.

Umowa na wyłączność na reprezentowanie modelki 

Najkorzystniejsza dla obu stron jest umowa z klauzulą wyłączności. Oznacza to, że agencja ma wyłączne prawa na reprezentowanie modelki w Polsce i za granicą. Nie wyklucza to jednak możliwości współpracy z innymi zagranicznymi agencjami modelek – w takiej sytuacji agencja-matka z Polski reprezentuje modelkę i dba o wszystkie formalne sprawy związane z zagranicznym kontraktem. Jeśli agencja nie ma wyłącznych praw na reprezentowanie modelki – istnieje niewielka szansa na znalezienie najlepszych zleceń. Dostaną je w pierwszej kolejności modelki, na które ma ona wyłączność. Dlaczego? Każdy agent myśli perspektywicznie i inwestuje tylko w swoje modelki. Zabezpiecza się w ten sposób przed sytuacją gdy inny agent lub sama modelka mogłaby zaszkodzić swojemu wizerunkowi i zmarnować ich pracę. Wszystkie topowe agencje wymagają wyłączności.

KASIA STRUSS, JOANNA KRUPA – GWIAZDY UFAJĄ AVANT MODELS!
Szefowa Avant Models z Joanną Krupą

Szefowa Avant Models z Joanną Krupą

z top modelką Kasią Struss

z top modelką Kasią Struss

z Dodą

z Dodą

Zosia Nowak  (Victoria's Secret Model)

Zosia Nowak
(Victoria's Secret Model)

Dług wobec agencji? Jak się go rozlicza?

Skąd bierze się w ogóle dług modelki w agencji? To zupełnie normalne, że topowa agencja najpierw inwestuje w promocję i portfolio swojej modelki, aby zdobyć dla niej dobre zlecenia. To zupełnie normalne gdy agencja-matka ponosi koszty związane z promocją – przygotowuje książkę ze zdjęciami, płaci za sesje testowe, tworzy kompozyty. Dodatkowo, jeśli modelka wyjeżdża na zagraniczny kontrakt agencja zapewnia bilety lotnicze, utrzymanie, nowe ubrania i kieszonkowe. Poniesione koszty agencja odlicza od wynagrodzeń modelki uzyskanych z wykonanych przez nią zleceń. Istnienie długu mobilizuje agencję do zdobywania zleceń dla modelki, gdyż dzięki temu odzyskuje zainwestowane pieniądze. Dług nie jest oprocentowany. Często wynagrodzenie po pierwszym lub drugim zleceniu wystarcza na spłatę takiego długu. Wszystkie informacje o zarobkach i spłacie długu agencja umieszcza co miesiąc w bilansie. Modelka ma w każdym momencie prawo wglądu do takiego zestawienia.

Jeśli nie jesteś czegoś pewna – zadawaj pytania – pracownicy agencji chętnie rozwieją Twoje wątpliwości.

CZY WIESZ, ŻE CAŁY DŁUG MODELKA SPŁACA NAJCZĘŚCIEJ JUŻ PO PIERWSZYM ZLECENIU?
TOP