Bezpieczny wybieg

Chcesz być modelką? Twoja mama chce się upewnić, że zgłaszasz się do dobrej agencji? Koniecznie to przeczytaj.

 1. Jeżeli ktoś obiecuje ci pracę na wybiegach, a masz wzrost poniżej 170 cm – to jest to podejrzane. Generalnie wymagane jest minimum 175 cm do pracy na wybiegu. Dlatego upewnij się czy agencja ma renomę (np. profil w renomowanym portalu models.com), aby nie trafić na oszustów.
 2. Sprawdź jakie znane nazwiska reprezentuje agencja modelek (ich spis znajdziesz na stronie agencji oraz również na models.com)
 3. Swoje zdjęcia wysyłaj przez formularz na stronie agencji (np. avantmodels.pl/casting)
 4. Agent sugeruje, abyś na spotkanie z nim przyszła bez rodziców? Zachowaj czujność!
 5. Sprawdzaj osobę skautującą (wyszukującą twoje zdjęcia na facebook’u, zatrzymującą cię na ulicy) w agencji, nim wyślesz swoje zdjęcia/przekażesz jej swój numer telefonu. Wystarczy napisać. Np. kontakt

 6. Ważnym wsparciem dla modelki, zarówno na początku, jak i w trakcie kariery, są rodzice. Mamo, wspieraj swoją córkę!
 7. Topowa agencja ma swoje biuro, mieści się w strzeżonym budynku bądź pasażu handlowym. Jeżeli ktoś umówił się z tobą w prywatnym mieszkaniu – nie ryzykuj.
 8. Podczas spotkania w profesjonalnej agencji chcą zrobić ci zdjęcia w bikini? To normalne. Takie zdjęcia są koniecznie, w końcu narzędziem pracy modelki jest jej wygląd (ciało i twarz).
 9. Uważnie czytaj umowy (patrz http://badzmodelka.pl/umowy/)
 10. Jeżeli „agencja” każe ci płacić za cokolwiek z góry, to wycofaj się. Topowa agencja inwestuje w rozwój modelki.
 11. Podpisałaś umowę i nie otrzymałaś w pierwszych tygodniach jeszcze żadnego zlecenia? Spokojnie, agencja pracuje nad doborem najlepszej pracy dla ciebie. Liczy się jakość, a nie szybkość.
 12. Jeżeli jesteś w trakcie sesji i coś (cokolwiek!) tobie nie odpowiada, dzwoń do agencji. Jeżeli nie odpowiada ci stylizacja, dzwoń do agencji. Jeżeli boisz się, że spóźnisz się na kolejną pracę, dzwoń do agencji! Bądź pełna taktu i szacunku dla klienta, choćby jej gust był rozbieżny z twoim!
 13. Zanim spotkasz się poza godzinami pracy ze stylistą, fotografem czy producentem sesji, zadzwoń do agencji i poradź się czy jest to dobry pomysł.
 14. Jeżeli chcesz wyjść wieczorem po pracy na imprezę, idź z koleżankami, a najlepiej z kimś z agencji. Albo zastanów się czy chcesz dawać znać potencjalnym klientom, że jutro masz znowu wolne od pracy skoro jesteś w klubie.
TOP